Właściwości zdrowotne wełny

W poszukiwaniu skutecznych metod gwarantujących zdrowie i dobre samopoczucie, bardzo często zapominamy o naturalnym lekarstwie jakim jest sen. Ta tylko pozornie prozaiczna czynność ma wieloaspektowy i dobroczynny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Głęboki, nieprzerwany sen umożliwia regenerację ciała, stabilizuje ciśnienie a także wzmacnia układ immunologiczny. Zapewnia poza tym poprawę zdolności koncentracji, koi nerwy i jest najlepszym kosmetykiem.

Dlatego warto zadbać o to, by odbywał się w odpowiednich warunkach, w pościeli przepuszczającej powietrze, pochłaniającej oraz odprowadzającej wilgoć, a także przyjaznej dla alergików.

Dokładnie takimi zaletami cechuje się pościel z runa. Poniżej znajdą Państwo opis jej najważniejszych właściwości.

 

1. Wełna oddycha

Jedną z najważniejszych zalet pościeli wełnianej, wpływającej wyjątkowo korzystnie na zdrowie jest oddychalność.

Pod pojęciem „oddychania” kryje się niezwykła umiejętność wełny do gromadzenia wytwarzanej przez nasze ciało wilgoci i niemal natychmiastowego odprowadzania jej na zewnątrz. Dzięki temu wełna reguluje temperaturę i wilgotność w pościeli, zapewniając nam najbardziej komfortowe warunki spania.

Pościel wełniana za sprawą specjalnego wykończenia dzianiny, a także karbikowatej budowy włókien wełnianych, gromadzi duże ilości powietrza, co - w porównaniu do innych materiałów - czyni z niej doskonały izolator. Cóż to oznacza dla naszego zdrowia? Nic innego jak nienarażanie nas na negatywne skutki nagłych zmian temperatury w pomieszczeniu, w którym śpimy. Niezależnie od tego czy w ciągu nocy można odnotować nagły wzrost lub spadek ciepła, w pościeli wełnianej panuje taka sama, optymalna dla nas temperatura. Dzięki temu całą noc przesypiamy spokojnie i przykryci, nie wystawiając się na ryzyko nieświadomego zrzucenia pościeli, co może skutkować ostrym przeziębieniem. Dlatego też pościel wełniana polecana jest do stosowania zarówno latem jak i zimą.

 

PodglądZałącznikWielkość
cały artykuł w formacie PDF107.33 KB